PZA

Żive Żraloky

Robert Ginglas


Ruchome akwariumByłem w okresie noworocznym na Słowacji i oprócz niewątpliwej przyjemności zjeżdżania na nartach i zabawy sylwestrowej, wybraliśmy się całą grupą do pobliskiego Trenćina, w celach turystycznych, by zwiedzić piękny zamek. Jakież było moje zdziwienie, gdy na parkingu, gdzie ustawił się nasz autobus zobaczyłem "tira", na którym było napisane, że wystawiają żraloky, czyli .... rekiny. Być może przeszedłbym obojętnie obok samochodu, bo co to są żraloky za "Chiny" nie wiedziałem i gdyby nie narysowany rekin to bym przeszedł obojętnie. Obok dzikiej ryby nie przejdę jednak obojętnie. Namówiłem całą wycieczkę i za ulgowe bilety postanowiliśmy obejrzeć sobie te cuda.

Jak to wygląda? Coś w rodzaju "tira" kontenera dobrze osłoniętego z podniesioną do góry jedną klapą boczną i osłonięta plandeką. Wchodzi się na podwyższenie. Przed nami szklana bardzo duża szklana szyba a za nią pływają trzy rekiny - żywe, nie żadne sztuczne. Widok dla mnie akwarysty fascynujący. Naprawdę duże trzy ryby majestatycznie "przechadzają się" jakby były na spacerze. Patrzą na nas swymi maleńkimi oczkami i zabawnie ruszają wąsiskami jakby podśmiewały się z oglądającego go pstrego i zachwyconego nimi tłumu.

Akwarium z zewnątrz

Sam zbiornik oprócz na pewno dużej pojemności 15 000 litrów, wydawał mi się o wiele za mały na tak duże osobniki a ponadto urządzony nader skromnie. Praktycznie tylko tylna ściana imitująca skały, na dnie wiaderko, no może dwa żwiru koralowego i tyle.
Natomiast rekiny to coś fascynującego. Duże aksamitne cielska wolniutko majestatycznie pływają w tą i spowrotem. Ruszające się oskrzela i te małe śmieszne wąsy. Reagują na ruch podawanej karmy wolniutko, chyba przejedzone i spokojne, że nikt im nie zabierze przeznaczonego dla nich pożywienia.


W zbiorniku znajdują się następujące osobniki:

NEGAPRION BREVIROSTIS - rekin cytrynowy (?)
Długości 130 cm - barwy lekko cytrynowej. Jest aktywny i w dzień i w nocy lecz najbardziej o świcie. Bywa groźny i niebezpieczny. Dorasta do 3,4 m.
Występuje u brzegów Ameryki Łacińskiej i Karaibach. Na miejsce rozrodu upodobał sobie Florydę.
TRANODON OBESUS - rekin białoplamy (?)
Długość 100cm. Szary z białymi nieregularnymi plamami na płetwach: ogonowej i grzbietowej. Ma krótki pysk z uwydatnionymi nozdrzami. Często odpoczywa na dnie (prawda sam stwierdziłem). Obecnie ma 5 lat, dożywa do 25 lat. Nie jest agresywny. Dorasta do 2 metrów.
Występuje we wschodnim Pacyfiku i w pobliżu wysp Galapagos, oraz Panamy i Kostaryki. Często można go zobaczyć w przeźroczystych wodach nad koralowymi rafami.
GINGLYMOSTOMA CIRRATUM - rekin wąsaty (?)
Długość 180 cm - na dość duże wąsy. Jest żółtoszarego koloru. Dość leniwy. Poluje na płytkich wodach. Dość aktywny w nocy. Często porusza się po dnie używając płetw jak nóg. Zęby ma małe, nie jest agresywny.
Dorasta do 4,3m.
Występuje na Atlantyku i przy wybrzeżach Florydy.


Dane techniczne zbiornika

Rozmiary: 7.oo x 2.oo x 1.20 m Woda jest wymieniana całkowicie co 14 dni. Grubość szyby 2 x 2.oo cm z folią - klejona. Zbiornik leży na 4 cm wygłuszającej warstwie ROOFMAT-u Izolacja cieplna to 6 centymetrowa warstwa pianki PU. Wodę czyści specjalny bakteriologiczny filtr o wydajności 25m2/godz. Oświetlenie ultrafioletowe niszczące bakterie - UVC 235nm. Temperatura regulowana termostatem. Chłodzenie przy pomocy tytanowej klimatyzacji.


wstecz Spis treści "Akwarium" Dalej