Pielęgnica sajica

Jindrich Novak

    Pielęgnica, występująca w Kostaryce, była opisana przez Bussinga w 1974r. Ubarwienie młodych ryb nie jest zbyt atrakcyjne. Mają niewyraźne, ciemnobrązowe cętki na zielono-brązowym tle. Całe ciało opalizuje od miedzianego do fioletowego koloru. Tęczówki oczu mają barwę niebiesko-zieloną. Nieparzyste płetwy są czerwonawe u osobników męskich, a żółte u żeńskich (szczególnie płetwa grzbietowa). Górna część pokrywy jest niebieska. Cętki pośrodku ciała wyróżniają się najbardziej ze wszystkich. Większe osobniki męskie dorastają do 11-12 cm długości. Pielęgnica sajica jest bardzo spokojna. Rozmnaża się w zbiorniku (który może być dość mały, ok. 40 l) tylko wtedy, gdy przebywa razem z innymi, spokojnymi gatunkami lub bez żadnych innych ryb. Szczególnie osobniki żeńskie bardzo troskliwie opiekują się potomstwem. Chociaż łatwo się rozmnażają, a wychowanie młodych nie jest trudne, w akwariach należą do rzadkości.

Tłumaczyła Teresa Grabowska


Pielęgnica sajica

Fot. autor
Aulonocara "orchid"

    Rodzaj Aulonocara należy do rodziny ryb pielęgnicowatych - Cichlidae, występuje endemicznie w jeziorze Malawi.
    Z rodzaju Aulonocara, poza rybą przedstawioną na fotografii, są znane jeszcze trzy gatunki: Aulonocara nyassae Regan, 1921, A. rostrala Trewavas 1935 i A. macrochir Trewavas, 1935.
    Pielegnica przedstawiona na zdjęciu należy do najpiękniejszych ryb tej rodziny. Rodzaj Aulonocara jest gębaczem - pyszczakiem. Samica inkubuje ikrę w jamie gębowej. Warunki pielęgnacji tych ryb w akwarium pod względem chemizmu wody, temperatury, urządzenia akwarium, karmienia, wychowu narybku są podobne do wymagań pielęgnic pochodzących z jeziora Malawi.
    Gatunek A. "orchid" jest bardzo podobny do A. nyassae. Czyżby...? Cechą charakterystyczną (nie jedyną) rodzaju ryb Aulonocara są małe dołki po obu stronach głowy, widoczne "gołym" okiem.

Tekst: A. Moj
Fot. A. Kapralski
Cichlasoma citrinellum (Günther, 1864)
Pielegnica cytrynowa*

    Ryba ta należy do rodziny pielęgnicowatych - Cichlidae; pochodzi z Ameryki Południowej. Zdjęcie przedstawia osobnika młodego, koloru jasnożółtego. Ryby te później pokrywają się ciemnymi plamami, stają się srokate, a następnie - po półtora do dwóch lat - przybierają kolor rdzawoczerwony, szczególnie na głowie i płetwach. Intensywność koloru zależy od pokarmów. Hodowla pielęgnicy cytrynowej jest łatwa. Rozmnaża się w warunkach podobnych, w jakich hoduje się inne ryby rodzaju Cichlasoma.
______________
* Cichlasoma citrinellum proponuję nazwać pielegnicą cytrynową.

Tekst: A. Moj
Fot. A. Kapralski