Aleksy MOJ


SKRZYDŁOLIST WALLISA
Spathiphyllum wallisii, Regel.

(Gr.: spathe = pochwa kwiatostanu;
phyllon = liść.)


    Skrzydłolist Wallisa należy do rodziny obrazkowatych (Araceae), tej samej rodziny, do której są zaliczane popularne kryptokoryny czyli zwartki (Cryptocoryne), a także piękne anubiasy (Anubias).

    W odróżnieniu od kryptokoryn, które pochodzą z Azji i anubiasów pochodzących z Afryki, skrzydłolist Wallisa występuje w Ameryce Południowej - Kolumbii i Wenezueli. Jest to roślina ziemnowodna, o liściach lancetowatych, na długich ogonkach. Brzegi liści są lekko pofałdowane, a cała blaszka liściowa ma wyraźnie zarysowane unerwienie, z wierzchu jest jasnozielona z nalotem jakby brązowozielonym, przeświecającym ze spodniej strony liścia, która jest koloru jasnożółłozielonego.

    W akwarium trzeba tej pięknej roślinie zapewnić warunki podobne jak dla kryptokoryn. Nadmiar światła, jej nie szkodzi. Rozmnaża się ją przez podział kłączy oraz z nasion.

    K. Rataj uważa skrzydłolist za roślinę bagienną i z tego względu radzi przed jej umieszczeniem w akwarium hodować ją w doniczce, w warunkach wilgotnych, bagiennych. A kiedy rozwinie się w 6 lub 8 liści, dopiero umieszczać w akwarium. Kłącza też lepiej rozwijają się w doniczce niż pod wódą w akwarium.


Skrzydłolist Wallisa - Spathiphyllum wallisii

Fot. B. Ziarko