AKARA PASKOWANA - Nannacara anomala Regan, 1905
syn. Acara punctulata


    Akara paskowana to jedna z najpiękniejszych ryb akwariowych. Należy ona do grupy niewielkich przedstawicieli rodziny pielęgnic - Cichlidae. Pochodzi z wód zachodniej Gujany (Ameryka Pd). Dorasta do 8 cm długości, przy czym samice są wyraźnie mniejsze. Dymorfizm płciowy jest również silnie zaznaczony w ubarwieniu ryb. Samce są zielone lub oliwkowozielone z metalicznym połyskiem; na każdej łusce widoczna ciemna, trójkątna plamka. Płetwy piersiowe i brzuszne jasnoniebieskie, grzbietowa również jasnoniebieska z licznymi brązowymi plamkami, górą obrzeżona paskami białym i pomarańczowym. Płetwy odbytowa i ogonowa pomarańczo-wawe z fioletowym nalotem na brzegach. Niekiedy na ciele samca widoczne są ciemne pręgi. Samice szarożółte z dwoma ciemnymi pasami, przeciętymi około siedmioma również ciemnymi pręgami. Intensywność pręg i pasów wzrasta w okresie godowym; ciemnieją wtedy również głowa i podgardle.

    Ryby należy hodować parami. Poza okresem godowym są spokojne. W czasie tarła, które z powodzeniem odbywać się może w zbiorniku ogólnym, są bardzo agresywne w stosunku do innych ryb. Samca po tarle w niezbyt dużym zbiorniku (około 80 l) należy odłowić, gdyż jest przepędzany przez samicę. W zbiornikach dużych (ponad 100 l) nie zachodzi taka konieczność.

    Ikra składana jest na twardym podłożu w liczbie około 100-300 ziarenek. Larwy gromadzone są w dołku.

    Temperatura 25-28°C woda lekko kwaśna, pH 6-6,8 i średnio twarda około 10°n. Na pierwszej stronie okładki samiec, powyżej samica z ikrą złożoną na przyssawce filtra.

Tekst i fotografie H. Kilka