Pstrążenica mała - Carnegiella marthae Myers, 1927

RODZINA: Gasteropelecidae - pstrążeniowate.

OJCZYZNA: Wenezuela, Peru, dorzecze Amazonki w Brazylii, Rio Negro i Orinoko.

MORFOLOGIA: Ciało wysokie, do 3,5 cm długości, mocno bocznie spłaszczone. Brzuch wypukły z dużymi skrzydlasto rozwiniętymi płetwami piersiowymi. Od pokryw skrzelowych aż do nasady ogona ciągnie się ciemny pas, od góry srebrzyste obrzeżony. Partia piersiowa i brzuszna część pokryw skrzelowych czarne. Na bokach ciała szereg ciemnych pasków i plam skierowanych ukośnie do tyłu; na policzkach dwa ciemne pasy.

DYMORFIZM PŁCIOWY: Samiec nieco szczuplejszy przy obserwacji z góry.

HODOWLA: Zbiornik duży, z wysokim słupem wody, dobrze przykryty szkłem (ryby potrafią "latać" nad powierzchnią wody przy pomocy płetw piersiowych). Temperatura wody 23°C. Nie należy akwarium zbyt mocno obsadzać roślinami, natomiast na powierzchni powinny znajdować się rośliny pływające. Wymagają pokarmu żywegc% szczególnie larw komarów i muszek owocowych. Ryby spokojne i płochliwe.

ROZMNAŻANIE: Woda miękka, słabo kwaśna, o temperaturze 28°C. Trą się w cienkolistnych roślinach. Po tarle dorosłe odłowić.

Tekst: H. Skrzyński

Foto: H. KilkaBrzanka różowa - Barbus conchonius (Hamilton et Buchanan, 1822)


RODZINA: Cyprinidae - karpiowate.

OJCZYZNA: Północna część Indii, Bengalia, Assam.

MORFOLOGIA: Wielkość do 14 cm, ciało słabo wydłużone, krępe, z boków nieco ściśnione, wysokie. Obok pyska para wąsów. Ubarwienie zielonawo-srebrzyste, z ciemną złoto obrzeżoną plamą na nasadzie ogona. Grzbiet błyszczący, oliwkowozielony, boki ciała i brzuch srebrzystożółte z czerwonawym odcieniem. Łuski stosunkowo duże.

DYMORFIZM PŁCIOWY: Samiec różowy do czerwonego o płetwach bezbarwnych, a koniec płetwy grzbietowej pokryty ma czarnym nalotem. Samica szczuplejsza o płetwach różowych, płetwa grzbietowa z czarnym koncern.

HODOWLA: Zbiornik duży, dobrze oświetlony i obsadzony roślinami. Woda o temperaturze 18°C, średnio twarda, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Wodę należy często częściowo wymieniać i dobrze filtrować. Ryby wszystkożerne, spokojne.

ROZMNAŻANIE: Zbiornik średniej wielkości, bez piasku i roślin w podłożu. Woda o parametrach podanych wyżej i temperaturze 24°C, dużo pływających, cienkolistnych, delikatnych roślin potrzebnych do tarła. Tarło burzliwe, po nim dorosłe odławiamy. Ryby bardzo płodne - do 500 sztuk ikry z jednego tarła. Larwy lęgną się po 48 godzinach. Po rozpoczęciu normalnego pływania narybek karmimy drobnym, żywym pokarmem. Po 6 tygodniach należy ryby posegregować według wielkości

Tekst: H. Skrzyński

Foto: H. KilkaRóżdżyca rutewkowata - Ceratopteris thalictroides (L.) BrongnRODZINA: Ceratopteridaceae (Parkeriaceae) - paprotnicowate.

OJCZYZNA: Strefa tropikalna całego świata.

MORFOLOGIA: Liście podwójnie nieparzystopierzaste, silnie klapowane lub wrębne. Razem tworzą różyczkę. Liście podwodne o szerokich blaszkach pływające i nadwodne węższe. Kształt liści zmienny i zależny od warunków środowiska.

EKOLOGIA: Roślina zasadniczo pływająca po powierzchni, rośnie także w podłożu.

UPRAWA: Wymaga wody miękkiej, ciepłej (ok. 25°C) i dobrego oświetlenia.

ROZMNAŻANIE: Wegetatywne poprzez wytwarzanie roślin potomnych w kątach rozgałęzień liści lub z oderwanych fragmentów roślin. Wytwarza także zarodniki po brzusznej stronie liści.

SYNONIMY POLSKIE: Paprotka, paproć wodna, paprotnica itp.

Tekst: H. Skrzyński

Foto: H. KilkaBarwniak czerwonobrzuchy - Pelvicachromis pulcher, Boulenger, 1901.

RODZINA: Cichlidae - pielęgnicowate.

OJCZYZNA: Południowy Kamerun i Nigeria.

MORFOLOGIA: Długość ciała samców do 8 cm, samice mniejsze. Grzbiet ciemnozielony, tułów właściwie zielony z niebieskim połyskiem. Brzuszna część ciała z bokami czerwonymi do karminowoczerwonej. Pokrywa skrzelowa z niebieskozielonym błyszczącym pasem i dużą czarną lub czerwoną plamą. Płetwa grzbietowa u nasady ciemnofioletowa, dalej lekko zielona z czarnym brzegiem. Płetwa ogonowa zielonawa z brązowo-czerwonym wzorem i ciemnym brzegiem. Płetwa odbytowa fioletowa, czarno nakrapiana, brzuszna ciemnoniebieska.

DYMORFIZM PŁCIOWY: U samicy w środku dolnej partii tułowia czerwona plama.

HODOWLA: Zbiornik duży (pow. 60 1) dobrze obsadzony roślinami i z kryjówkami dla ryb. Ryby czują się źle w zbiornikach małych. Woda o odczynie obojętnym, średnio twarda o temperaturze 23-25°C. W celu poprawy samopoczucia ryb dobrze jest dodać do wody 1-2 łyżki stołowe soli kuchennej, na 10 1 wody. Urozmaicać pokarm.

ROZMNAŻANIE: Zbiornik średniej wielkości z wodą czystą, dobrze filtrowaną, -o odczynie obojętnym i temperaturze powyżej 25°C. Ikrę składają na kamieniach lub odwróconych do góry dnem doniczkach. Opiekują się potomstwem i łatwiej wyprowadzają młode w akwariach ogólnych

Tekst: H. Skrzyński

Foto: H. Kilka