Prętnik karłowaty - Colisa lalia (Hamilton et Buchanan, 1822).

RODZINA: Anabantidae - łaźcowate.

OJCZYZNA: Indie, głównie Bengalia i Assam.

MORFOLOGIA- Ciało jajowate wydłużone, mocno spłaszczone, o długości do. 5 cm. Ubarwienie czerwone w różnych odcieniach. Na tułowiu 12 do 13 poprzecznych pasków, na przemian czerwonych i niebiesko zielonych. Gardło niebieskie, oko rude. Płetwa grzbietowa oiągnie się do nasady ogona i jest ostro zakończona, natomiast odbytowa zaokrąglona. Płetwy brzuszne włókniste, wyciągnięte.

DYMORFIZM PŁCIOWY: Samiec ma płetwę grzbietową zaostrzoną, samica skromniśj ubarwiona, o płetwie grzbietowej zaokrąglonej.

HODOWLA: Zbiornik średniej wielkości, dobrze oświetlony, przykryty z góry, z niewysokim słupem wody, o temperaturze 22°C. Ryby spokojne, pło chliwe. .

ROZMNAŻANIE: Temperatura wody 26°C, zbiornik średniej wielkości. Jak wszystkie gatunki z tej rodziny przed tarłem budują gniazdo z piany pod po wierzchnią wody. Po tarle samicę odłowić. Młode należy karmić bardzo drobnym pokarmem. .

Tekst: H. Skrzyński

Foto: H. KilkaBystrzyk piąknopłetwy - Hyphessobrycon pulehripinnis Ahl, 1937.


RODZINA: Characidae - kąsaczowate.

OJCZYZNA: Brazylia, okolice miasta Para.

MORFOLOGIA: Długość ciała do 5 cm, tułów błyszczący i przejrzysty, brązowy do zielonawego, z lekko żółtym odcieniem. Boki ciała błyszcząco-srebrzyste. Płetwa odbytowa żółtawa, grzbietowa czarna, często z czarnym końcem. Oczy duże, górna połowa tęczówki świetliście czerwona.

DYMORFIZM PŁCIOWY: Samiec szczuplejszy z płetwą odbytową ciemno obrzeżoną. Samica pełniejsza w partii brzusznej i nieznacznie wyższa w parti tułowiowej.

HODOWLA: Ryby spokojne, nie znoszą transportu, a przenoszenie siatką , często je uszkadza. Wymagają pokarmu żywego i wody o temperaturze 20°C, o odczynie obojętnym, miękkiej.

ROZMNAŻANIE: Temperatura wody 25°C, odczyn 6,2-6,4, miękka. Zbiornik mały lub średni. Do tarła konieczne cienkolistne, delikatne rośliny. Ryby trudno dobrać w pary. Dorosłe po tarłe odławiamy. Narybku niewiele i bardzo czuły na zmiany wody.

Tekst: H. Skrzyński

Foto: H. KilkaNadwódka tajlandzka - Hygrophila "Tajland" *RODZINA: Acanthaceae.

OJCZYZNA: Tajlandia.

MORFOLOGIA: Liście podwodne przy dużej ilości źwiatła jajowate, całobrzegie, bez ząbków, z wydłużonym końcem. U słabo oświetlonych wąskie, lancetowate, często pofalowane i rosną powoli. Łodyga w zasadzie prosta, lekko zgięta w węzłach. Liście jasnozielone, przy dużej ilości światła prawie żółte, natomiast liście lancetowate ciemnozielone.

EKOLOGIA: Roślina ziemnowodna, w akwariach rośnie powoli.

UPRAWA: W akwariach wymaga silnego oświetlenia, grubej warstwy żyznego podłoża (piasek + glina), wody o temp; 15-28°C, miękkiej, o odczynie lekko kwaśnym (pH 6-6,8).

ROZMNAŻANIE: Wegetatywne poprzez sadzenie w podłoże odłamywanych części łodygi. W międzywęźlach wyrastają często rośliny potomne z korzeniami przybyszowymi. Kwitnie i wydaje nasiona przede wszystkim w paludariach.

UWAGA: Roślinę tę otrzymaliśmy od akwarystów holenderskich w 1974 roku.
* - nazwa handlowa.

Tekst: H. Skrzyński

Foto: H. KilkaBarwniak Thomasa - Pelmatochromis thomasi (Boulenger, 1915)

RODZINA: Cichlidae - pielęgnicowate.

OJCZYZNA: Afryka - Sierra Leone.

MORFOLOGIA: Ciało krępe, mało wypukłe, o długości do 7 cm. Ubarwienie żółtoszare. Na każdej łusce tułowia pojedyncza intensywnie niebiesko-zielona błyszcząca plama. Na tułowiu sześć poprzeczmyeh ciemnych pasów, szczególnie dobrze widocznych w czasie godów. Ponadto często występuje jeszcze rombowatego kształtu plama w środku tułowia. Pasy występują także na nasadzie ogona. Znajdujący się na głowie przechodzi przez oko. Płetwa grzbietowa srebrzystoszara czerwono obrzeżona z białym paskiem pod obrzeżeniem. Płetwa odbytowa czerwonobrązowa z białym wzorem, ogonowa szarawa.

DYMORFIZM PŁCIOWY: Samica nieznacznie bardziej krępa i mniejsia od samca.

HODOWLA: Zbiornik duży, częściowo obsadzony roślinami. Woda o odczynie zbliżonym do obojętnego, średnio miękka, o temperaturze 22-24°C. Ryby wszystkożerne, nie gardzą pokarmami suchymi.

ROZMNAŻANIE: Pary dobierają się same. Woda średnio twarda (8-12°n) o temperaturze 24-26°C. Ikrę składają na kamieniach lub liściach. Młode lęgną się przy podanej temperaturze po dwóch dniach, po dalszych dwóch zaczynają normalnie pływać. Należy je karmić drobnym pokarmem

Tekst: H. Skrzyński

Foto: H. Kilka