Ognica pstra - Pterois volitans Cuvier et Valenciennes

RODZINA: Scorpaenidae - skorpenowate.

OJCZYZNA: Morze Czerwone oraz Oceany Indyjski i Spokojny.

MORFOLOGIA: Ciało o długości do 35 cm. Tułów bladoczerwony do czerwonego. Na głowie i tułowiu znajdują się liczne wąskie białe i szerokie brązowe paski. Rysunek ten wchodzi aż na płetwy. Promienie kostne płetwy grzbietowej długie, ostro zakończone, nie połączone w jedną płaszczyznę, podobnie jak górna część płetw piersiowych. Nad każdym okiem znajduje się długi czułek, u ryb młodszych dłuższy niż średnica oka. Promienie płetwy grzbietowej jadowite. Jeden z efektowniej szych gatunków ryb morskich.

HODOWLA: Woda słona, oceaniczna (ok. 30-40 g soli na litr, tj. 30-40‰), bardzo silnie przewietrzana (musi być widoczna jej cyrkulacja), naturalna lub preparowana, wymieniana częściowo co pół roku. Konieczny odpieniacz białkowy i uzupełnianie wyparowanej wody (destylowana!). Na dnie zbiornika winny się znajdować wapienie, połamane muszle lub szkielety korali madreporowych. Niezbyt silne światło (białe). Ryby bardzo wytrzymałe, żywić należy żywymi rybami (1-2 szt. na tydzień).

Fot: H.Kilka

Tekst: H. SkrzyńskiBarwniak pięcioplamy - Thysia annectens (Boulonger, 1913)
syn. Pelmatochromis annectens


RODZINA: Cichlidae - pielęgnicowate.

OJCZYZNA: Afryka zachodnia od Liberii do Nigerii.

MORFOLOGIA: Ciało o długości 10 cm, silnie bocznie spłaszczone, wysokie i krótkie. Ubarwienie zmienne, dolna część ciała czerwona. Na pokrywach skrzelowych duże zielononiebieskie czerwono obrzeżone plamy. Od pokrywy skrzelowej do nasady ogona ciągnie się niewyraźny, ciemny pas, krzyżujący się z czterema, także słabo zaznaczonymi, pasami pionowymi. W miejscach nakładania się pasów powstają cztery plamy. Płetwy grzbietowe i odbytowe zie-ionawe. z czerwonymi plamkami, natomiast płetwa ogonowa pokryta jasnymi i ciemnymi plamkami. Płetwy brzuszne długie, niebieskoczerwone.

DYMORFIZM PŁCIOWY: Samiec nieco większy, ponadto jego płetwy grzbietowa i ogonowa ostfo wydłużone do tyłu. Samica mniejsza, słabiej ubarwiona, o krótszych płetwach brzusznych.

HODOWLA: Temperatura wody 22°C, zbiornik duży, słabo obsadzony roślinami. Woda średnio twarda lekko osolona. Ryby ciepłolubne, spokojne, niezbyt dobrze znoszą przenoszenie do innych zbiorników i częste zmiany wody.

ROZRÓD: Dobór par winien odbywać się w większym stadzie ryb. Zbiornik średniej wielkości, temperatura wody 28°C. Do ta"rła należy przygotować jaskinię kamienną, lub doniczki, ponieważ ryby te składają ikrę do góry brzuchem, na "suficie" norki. Ikra biała, pilnuje jej najczęściej samiczka. Larwy lęgną się po trzech dniach i przechowywane są w jamkach.

Fot: H.Kilka

Tekst: H. SkrzyńskiBarklaja długolistna - Barclaya longijolia Wallich 1827RODZINA: Nymphaeaceae - grzybieniowate.

OJCZYZNA: Birma, południowa Tajlandia, Wietnam, Wyspy Andamańskie.

MORFOLOGIA: Liście tworzące rozetę są delikatne, wydłużone (do 30 cm), 0 szerokości od 3 do 4 cm, u nasady ogonka lekko wcięte. Na stronie grzbie towej oliwkowozielone, zaś na brzusznej purpurowe, z wyraźnie widocznymi nerwami. Kwiaty pojedyncze, nieefektowne, o płatkach czerwonych, wyrastają na szypułce nad powierzchnię wody.

EKOLOGIA: Roślina wodna, o pięknie ubarwionych liściach - niezwykle ozdobna. Wiele gatunków ryb oraz ślimaki niszczą je.i delikatne liście.

UPRAWA: Optymalna dla wzrostu temperatura wody wynosi 22-27°C, aby roślina zakwitła wymaga temperatury trochę wyższej, bo 25-30°C, poniżej 20°C nie rośnie. Uprawiamy ją w wodzie miękkiej, z licznymi składnikami mineralnymi , przy dużej ilości światła.

ROZMNAŻANIE: W złych warunkach wytwarza rośliny potomne na drodze wegetatywnej - poprzez wyrastanie od korzeni, w dobrych kwitnie i dzięki samozapylaniu łatwo wytwarza nasiona, które należy wsiewać do zbiorników z niskim poziomem wody (3-5 cm).

UWAGA: W akwariach spotykamy dwie odmiany tego gatunku: zieloną 1 czerwoną.

Fot. J. Goliński

Tekst: H. SkrzyńskiOnowodek kędzierzawy - Aponogeton crispus Thunberg 1781


RODZINA: Aponogetonaceae - onowodkowate.

OJCZYZNA: Sri Lanka (Cejlon).

MORFOLOGIA: Liście równowąskie, pstro zakończone, o brzegach falistych, z wyraźnie widocznymi 3-4 nerwami, dorastające długości 30-50 cm i szerokości 2-2,5 cm, barwy od jasno do ciemnozielonej. Kwiatostan o długości 10-15 cm, okwiat długości 4 mm, biały lub lekko żółty. Kłącze jajowate, długie na 1 do 4 cm.

EKOLOGIA: Roślina wodna, wymaga silnego górnego oświetlenia.

UPRAWA: Podłoże dośc żyzne - bez wapnia, woda czysta o temperaturze 18-25°C. W zimie (XI-I) temperaturę należy obniżyć do 8-10°C - rośliny tracą wtedy wszystkie liście. Po podniesieniu temperatury nowe liście wyrastają bardzo szybko.

ROZMNAŻANIE: Tylko generatywnie - kwitnie i wytwarza szybko kiełkujące nasiona.

UWAGA: Gatunek ten bardzo łatwo krzyżuje się z pokrewnymi np. A. undulatus, A. elongatus A. natans, A. ulvaceus tworząc płodne mieszańce. H.CD De wit uważa A. undulatus za synonim dla przedstawionego wyżej gatunku.

Fot J. Goliński

Tekst: H. Skrzyński