HODOWLA GURAMI MOZAIKOWEGO
TRICHOGASTER LEERI BLEEKER (1852 R)

Aleksy Moj

Gurami mozaikowy nie należy do zbyt chętnie rozmnażanych przez hodowców. Na temat jego hodowli istnieje wiele niedomówień. W zakresie wychowu narybku w swojej rodzinie łaĄcowatych /błędnikowatych/ należy do ryb rzeczywiście kłopotliwych. Z tych też zapewne przyczyn spotyka go się rzadziej w akwariach miłośników.

Miałem cztery dwuletnie samce pięknie wyrośnięte, około 11 cm duże, dwa z nich wymieniłem na samice. Postanowiłem je rozmnożyć. Do tarła przygotowałem akwarium o wymiarach 65x40x25. Akwarium to jest bez żwiru i roślin. Po wymyciu napełniłem je w 1/3 wodą starą i 2/3 wodą świeżą, podgrzaną do 27 stopni C. Poziom wody wynosił 11 cm . Nad akwarium świeciłem żarówką 15 W. Do tak przygotowanego akwarium bez rośli, wpuściłem parę gurami mozaikowego. Na drugi dzień samiec zaczął budować gniazdo z piany w rogu akwarium. Gniazdo miało średnicę około 13 cm i było wysokie w najwyższym punkcie około 2 cm .

Fot. H. Krosny Gurami mozaikowe
- samiec
Tarło nastąpiło na trzeci dzień po umieszczeniu ryb w akwarium, przy temperaturze wody 27 stopni C. Samiec - gurami mozaikowy jest w przeciwieństwie do gurami dwuplamistego, bardzo delikatny i samicę łagodnie podprowadza pod gniazdo. Ikra koloru żółtawego jest lżejsza od wody i unosi się wprost do gniazda. Jest także skrzętnie zbierana przez samca w gnieĄdzie. Po skończonym tarle samiec nie dopuszcza samicy do gniazda. Wyjmuje się ją też bez zwłoki.

Jeszcze jeden szczegół ; akwarium zasłoniłem gazetą od strony pokoju. Do czasu złożenie ikry ryby karmiłem rurecznikami / Tubifex / i doniczkowcami.

Rozwój jej postępuje szybko. Na drugi dzień po złożeniu ikry, jaja przybrały kształt przecinków. Nadeszła pora wyjęcia samca. W następny dzień zaś wieczorem narybek pływał normalnie i otrzymał pierwszą porcję wrotków i odrobinę mleka w proszku na powierzchnię wody. Uruchomiłem także drobno-perlisty przewietrzacz.

Fot. H. Krosny Gurami mozaikowe
- samica
Powietrze wydostające się z kamienia winno lekkim strumieniem wprawiać w ruch wodę, nie zamęczając narybku. Strumień powietrza zapobiega tworzeniu się niebezpiecznego kożucha na powierzchni wody. O ile by taki kożuch powstał to łatwo go zebrać kładąc na powierzchnię wody papier i podnosząc go stopniowo z jednego końca.

Do karmienia narybku nadają się najlepiej wrotki , na Śląsku w potocznej mowie mylnie nazwane "bosmidem". Dlaczego właśnie wrotki ? Otóż wrotki są pokarmem, który w akwarium nie rośnie /tak jak np. larwy oczlików/ i dla narybku nie jest szkodliwy. O ile narybek żywi się larwami /pływikami-nauplius/ oczlików /Cyolops/ wtedy podawać karmę małymi porcjami, bo nie zjedzone larwy szybko rosną i następnie atakują narybek, a także często powodują jego uduszenie się.

Przy podawaniu wrotków czy larw oczlików dokarmiałem narybek mlekiem w proszku. Narybek trzeba karmić stale, to znaczy skoro tylko zjedzą podać im ponownie choćby i 5 razy w ciągu dnia. Gwarantuje to szybki i równomierny wzrost narybku.

W 11 dniu po tarle u narybku wykształcił się błędnik i prawie wszystek czerpał powietrze. Wielkość narybku w tym czasie osiągnęła 10 mm . Nie zauważyłem wcale owej przysłowiowej krytycznej pory w której narybek ginie. W miarę wzrostu narybku przechodzimy do karmienia podrośniętymi larwami oczlika i coraz większymi oczlikami. Ostrzegam przed zbyt pochopnym podawaniem pokarmu o "grubszym kalibrze", gdyż właśnie "za duży" pokarm powoduje masowe uduszenie się narybku nawet 20 mm wielkości. Dlatego też pokarm należy starannie przesiewać dostosowując jego wielkość ściśle do możliwości przełknięcia go przez narybek. W tym właśnie tkwi największa tajemnica wyhodowania większych ilości narybku gurami mozaikowego. Twardość czy kwasowość wody nie maja w hodowli gurami mozaikowego prawie że żadnego znaczenia, pomijając krańcowości.

Na zakończenie jeszcze trochę wiadomości ogólnych. Ojczyzną gurami mozaikowego są : półwysep Malajski, Sjam, Sumatra i Bernec. Do Europy sprowadzono go w 1933 roku. Płeć rozpoznać można nieomylnie dopiero po wyrośnięciu. Samiec ma przede wszystkim płetwę grzbietową wydłużoną zachodzącą nad płetwę ogonową i ostro zakończoną. Samica zaś ma płetwę grzbietową prawie o połowę krótszą i zakończoną zaokrągleniem. Jeśli chodzi o temperaturę wody nie radziłbym go trzymać w akwarium o temperaturze poniżej 22 stopni C. Gurami mozaikowy jest rybą spokojną, nie atakuje innych nawet małych ryb.